7 квітня у Львові формація NOVA OPERA презентує оперу «Мистецтво війни» – рефлексію на те, що відбувається з нами тут і зараз. Постановка опери «Мистецтво війни» відбувалася у максимально стислі терміни – два тижні. Навряд чи хтось в України готував виставу за такий час – але війна вимагає від нас трансформацій. Оперу створено за мотивами класичного трактату «Мистецтво війни» Сунь-Цзи та безпосередніх рефлексій над тим, що відбувається в Україні сьогодні.
Опера починається з пронизливого вступу: він до болю нагадує звук сирени, що чує майже кожен українець декілька разів на день. А одна з найяскравіших сцен – своєрідна гра в міста, знайома нам всім з дитинства. Солісти по черзі називають українські міста, назва кожного нового починається з останньої літери попереднього. Маріуполь, Львів, Волноваха, Алчевськ, Краматорськ, Киів, Вугледар, Рубіжне. Чути ці назви спокійно, без сліз, неможливо – здається, що це не вистава, а вранішні новини. Зрештою, поєднання вишуканого давньокитайського тексту і гостроти сьогодення робить оперу «Мистецтво війни» захопливим piece of art.
Над лібрето працював український письменник Мирослав Лаюк, автор музики – композитор Сергій Вілка, режисер – Богдан Поліщук, а об’єднала їх у цьому проєкті формація NOVA OPERA, у творчому доробку якої гучні вистави «IYOV», «BABYLON», «Чорнобильдорф». NOVA OPERA заснована 2014 року режисером Владом Троїцьким, за цей час митці встигли представити понад десять сучасних українських опер – і здобути популярність далеко за межами країни. У 2018 році опера-реквієм «IYOV» (композитори Роман Григорів і Ілля Разумейко) увійшла до ТОП-10 сучасних опер світу з-поміж 436 учасників з 55 країн за версією міжнародного конкурсу Music Theatre Now, а 2020 року здобула Національну премію імені Шевченка. 2021 року археологічна опера «Чорнобильдорф» потрапила до ТОП-6 опер світу за версією Music Theatre Now.
Традиційним для формації Nova Opera є використання у виставах вокальної імпровізації та розширених технік співу — від академічного, народного та джазового вокалу до горлового співу, — які дозволяють досягти максимального ефекту на межі можливостей людського голосу. У поєднанні з вражаючим текстом це справляє сильне враження.
У виставі задіяно 5 солістів, більшість з них живуть і працюють у Києві, але зараз вимушено перебувають у Львові. Так, солістка Анна Кірш – Анна є артисткою Національної оперети та зіркою майже усіх вистав формації Nova Opera – розповідає, що для неї робота над цією оперою стала своєрідною терапією.
“Для мене ця вистава — спасіння. Я плачу на кожній репетиції. Спочатку у мене, як і в багатьох українців, був стан оціпеніння. Повне відчуття зруйнованого життя і не зрозуміло: а це взагалі буде комусь потрібно? Моя робота? Наше мистецтво? Але я знаю, щоб перемогти біль, треба щось робити… Сподіваюся, нашим глядачам вистава відгукнеться і допоможе виплеснути біль через сльози” – ділиться враженнями Анна.
Виконавці опери: Анна Кірш (сопрано), Андрій Кошман (баритон), Руслан Кірш (баритон), Олексій Фіщук (бас-баритон), Павло Москаленко (тенор), Сергій Вілка (флейта), Андрій Надольський (перкусія), Дмитро Пашинський (кларнет), Віктор Рекало (віолончель).