Санні Вергезе, гендиректор Olam Agri, що є одним з найбільших глобальних агротрейдерів, сказав, що світ рухається до “продовольчих війн”, оскільки геополітична напруженість і зміна клімату штовхають країни до конфліктів через скорочення поставок.
“Ми вели багато війн за нафту. Ми будемо вести ще більші війни за їжу і воду”, – заявив він.
Великих трейдерів агропродукції, які отримали рекордні прибутки у 2022 році після того, як вторгнення РФ в Україну спричинило стрімке зростання цін на харчові продукти, звинувачують у посиленні інфляції через націнки, що збільшують прибутки.
Вергезе стверджує, що підвищена інфляція була частково результатом державного втручання. Поширення нетарифних торговельних бар’єрів у 2022 році у відповідь на війну створило перебільшений дисбаланс попиту та пропозиції.
Багатші країни накопичували надлишки стратегічних товарів, що призводило до перебільшеного попиту і зростання цін: “Індія, Китай, всі мають буферні запаси. Це лише загострює глобальну проблему”, – підкреслив він.
Ціни на продукти харчування почали зростати після поширення Covid-19 і різко зросли після вторгнення Росії в Україну, оскільки було заблоковано експорт зерна та добрив. Це поглибило продовольчу небезпеку в бідніших країнах і призвело до того, що споживачі в усьому світі зіткнулися з кризою вартості життя. На тлі такого зростання та зміни клімату, що перешкоджають сільськогосподарському виробництву в усьому світі, уряди все частіше вдаються до протекціоністської політики:
“Це було абсолютно неправильним рішенням. Ви будете бачити це все більше і більше”, – вказав трейдер.